SR - Fínsko 3:1, nádej na slovenskú účasť v Londýne žije

10.05.2012 Celý región

Sofia 10. mája (TASR) - Slovenskí volejbalisti zabojovali vo štvrtok o svoju šancu predstaviť sa na nadchádzajúcej olympiáde v Londýne, keď v druhom stretnutí B-skupiny olympijskej kvalifikácie zdolali Fínov 3:1 na sety.

Pre získanie semifinálovej miestenky na turnaji budú potrebovať v poslednom skupinovom zápase zdolať v piatok (16.30 SELČ) Talianov.

Fíni ukončili turnaj v Sofii bez víťazstva, Nemci si už zabezpečili účasť medzi nejlepšou štvorkou po dvoch zápasoch.

výsledok - B-skupina:

Slovensko - Fínsko 3:1 (20, 16, -21, 19)
SR: Masný, Michalovič, Kohút, Kmeť, Ogurčák, L. Diviš, libero Hupka (Bencz, Chrtiansky, Skladaný)
Fínsko: Tervaportti, Siltala, Kunnari, Mikko Oivanen, Matti Oivanen, Lehtonen, libero Hyvärinen (Ojansivu, Hietanen, Esko)

Slováci nastúpili s unoverzálom Petrom Michalovičom, ktorý podal v úvodnom zápase s Nemeckom dobrý výkon. Fíni prekvapujúco vytiahli druhého nahrávača Tervaporttiho, pričom Esko zostal na lavičke. Po bloku Kmeťa viedli Slováci 3:1, potom ten istý hráč dal eso a bolo 5:2. Fíni znížili po dobrej obrane a kontre na 6:5, lenže potom vyšla kontra aj na druhej strane a Ogurčák zvýšil na 8:5. Nástup slovenských volejbalistov bol podstatne lepší ako v prvom zápase a po Michalovičom útoku bolo 11:6. Slováci výborne podávali a Fíni mali veľký problém presadiť sa v útoku. Po bloku Kohúta sa ujali vedenia už 15:9, Fíni znížili až esom Siltalu na 13:17 z ich pohľadu. Súper sa dostal blízko ešte na 20:17, lenže potom parádne podal Ogurčák a Kmeť zvýšil na 22:17. Set nakoniec ukončil esom výborne hrajúci Michalovič a Slováci ho vyhrali 25:20.

Aj v druhom sete pokračovala slovenská dominancia a po troch blokoch Kmeťa a ulievke Ogurčáka svietilo na ukazovateli 5:0. Fíni síce neskladali zbrane a po hrozivom 8:2 znížili na 10:6, ale po blokoch Ogurčáka a nahrávača Masného Slováci opäť odskočili na rozdiel 7 bodov (14:7). Fíni pri servise Kunnariho, ktorý sa blysol esom, znížili na 16:12 a tréner Chrtiansky si zobral timeout. Kunnari servis pokazil, Hietanen dal aut znovu viedli Slováci upokojivým rozdielom 18:12. Michalovič, ktorý mal svoj deň, po ese o pásku zvýšil na 21:14, dvakrát bodoval Diviš a druhý set zakončil Kohút (25:16).

Pohoda bola jasne na strane Slovákov a po bloku Diviša viedli aj v treťom sete 5:3, na prvom technickom timeoute 8:6. Z kontry Fíni vyrovnali a po ese Kunnariho viedli 9:8 a tréner Chrtiansky si za stavu 8:10 vyžiadal timeout. Slováci sa vrátili na dobrú vlnu, viedli 13:12, Fíni však pri servise Hietanena otočili skóre na 15:13 a na druhom technickom timeoute viedli 16:14. Slovákom odišiel rytmus a Fíni viedli už o štyri body - 14:18, ale aut Kunnariho znovu znamenal "šplhanie" slovenského tímu - 18:19. To však už bolo všetko z ich strany. Po ese nahrávača Tervaporttiho viedli "Suomi" 21:18, Kunnari dal ďalšie eso (23:19) a Fíni vyhrali tretí set 25:21.

Zlá koncovka setu Slovákov nepoložila a po Kohútovom ese viedli 5:3. Predtým sa dvakrát presadil v útoku Diviš. Potom dali Fíni dva auty a na prvom technickom timeoute viedol zrverenci trénera Chrtianskeho 8:4. Slováci si udržiavali štvorbodový náskok, ale potom Kunnari ulievkou znížil na 13:10 a tréner Chrtiansky si zobral time. Jeden z dvojičiek Oivanenovcov Matti znížili esom na 14:12 a Fíni sa odmietli vzdať. Na druhom technickom timeoute bolo po Ogurčákovom diagonálnom útoku 16:12, ale Fíni znovu znížili na 16:14. Slováci však v záverečnej dohre setu chceli víťazstvo viac. Kohút nadrazil útok Fínov a výborne hrajúci Ogurčák zvýšil z doskoku na 19:15. Fíni znervózneli v závere, z čoho pramenili ich chyby a zápas ukončil útokom z doskoku Diviš. Slováci tak zaslúžene triumfovali po kompaktnom výkone.